
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.9 mm |
| Length | 2.5 mm |
| Width | 2.0066 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Height | 1.8034 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 1.05 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 20 |
| Current Rating | 320 mA |
| DC Resistance (DCR) | 650 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 68 nH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 320 mA |
| DC Current | 320 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 2296
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04090
Ext.Price$0.04090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04090 | $0.04090 |
| 10 | $0.03187 | $0.31870 |
| 50 | $0.02780 | $1.39000 |
| 100 | $0.02425 | $2.42500 |
| 500 | $0.02153 | $10.76500 |
| 1000 | $0.02018 | $20.18000 |
